AI 4 ALL – Umělá inteligence pro všechny
Realizátor:
TODA Solution s.r.o., www.todasolution.cz.
Rosmarin Business Center, Dělnická 12, Praha 7 – Holešovice, 12.4. a 19.4. 2024, oba dny 8-17 hod., přestávka na oběd
Popis kurzu:
16 h (2 dny á 8 h bez přestávek), prezenční forma
Artificial Intelligence-AI-umělá inteligence. Je tady s námi dlouho. Tedy to slovní spojení. Konečně, slovo ROBOT přinesl Karel Čapek v románu R.U.R. )1936). Říká se, že vlastní slovo vymyslel jeho bratr Josef. První program, který nesl toto označení napsal v roce 1951 Christopher Strachey. A komerčně jej poprvé použila společnost Texas Instrument v reklamě na novou kalkulačku (1979). Příběh obsahu výrazu “umělá inteligence” je tedy řádně zamotaný a rozhodně je možné říci, že se pojem a jeho obsah stále vyvíjí. Konečně, postup technologií nás vždy trochu předbíhal.
V každém, případě jsou programy, díky kterým se stroje dokáží učit a ty to skutečně dělají již dlouho mezi námi a potichu nabývají na významu. Je to i díky technologickému vývoji, který posouvá výkon, zejména mobilních zařízení, raketově kupředu.
Nicméně, poslední měsíce již nejsou o “tichém postupu” ale jde mluvit doslova o “explozi”. Sociální sítě jsou plné odkazů a zkušeností těch, kdo si s volně dostupnými programy AI hrají. Kdo dneska nemá nějakou přednášku o AI, jako by nebyl. Došlo to tak, daleko, že byl její výkon uměle omezen a existuje již reálný zákaz používání ChatGPT v mnoha podnicích a školách a dokonce i v celé zemi, v Itálii.
Náš úspěšný a praktický workshop o AI, kterým prošlo již více než 300 účastníků během posledních 5 měsíců, jsme rozdělili na tři části do dvou dnů. To proto, abychom snížili nároky na pozornost, která je, v době ekonomiky pozornosti, velmi cennou komoditou. Současně jsme se soustředili na uchopitelnost a praktičnost. Teoretických workshopů, úvah, podcastů a rozhovorů je plný internet. Tento program má za cíl účastníkům představit ale především vysvětlit, jak AI (tedy neuronové sítě) funguje, jakým vývojem to prošlo, kde již dlouho a s úspěchem funguje a co jsou věci, které se nepovedly-kde jsou ony slepé uličky a co jsem se z nich naučili.
AI již tady s námi je a bránit se jí, je velmi pošetilé. Narozdíl od rozšířené reality (viz brýle Vision Pro od Apple) k nim není potřeba žádný další a drahý HW. Je tedy pro všechny a výhodu bude mít ten, kdo ji bude používat-nebo lépe, využívat. A ten, kdo bude rozumět tomu, co a proč se „někde uvnitř“ odehrává, bude mít výhodu proti těm, kdo to celé považuje za „Black Box“ a tak s ním také pracujeD
1. den
Část první
„Kde to spí a co to žere!“
Co musíme o AI vědět, abychom se jí nebáli a věděli, jak ji použít
- „Tak se ukaž“ – připojíme se k aplikaci s podporou AI (pravděpodobně MidJurney) a zkusíme zadat několik promtů. Jsou připravené tak, jak je většina lidí bez zkušeností zadává a budeme sledovat různé ale především chybné odpovědi. Jak je to možné?
- „Destička“ – nejdříve si vyzkoušíme, jak to AI dělá-tedy, jak funguje. Destička s kolíčky pro lidi v místnosti. Matice destičky (čísla a písmena-jako na šachovnici) v počítači a jeden z lektorů bude destičku podle povelů sestavovat. Tady si ukážeme, jak to funguje a jak se to „učí“. Na praktickém a pochopitelném případě.
- Je s námi již přes 50! let. Historie AI, nejen jak se vyvíjela a co limitovalo či akcelerovalo její vývoj a používání.
- Pojďme si jednu AI postavit! Ukážeme si modelové řešení jednoduché neuronové sítě na rozpoznávání fotografií. Představíme, jak jsme ji vytvořili a pak ji budeme testovat. Vyzveme účastníky, aby nám poslali nějaké obrázky. Proč dělá, co dělá? Jak to mohu ovlivnit? Co se stane když? A to vše s odkazem na to, jak promtovat.
- Něco praktického-tipy na promtování (ve stylu zkuste si) a zadání domácího úkolu. Současně účastníkům pošleme návod, jak se přihlásit do ChatGPT 3,5, 4 Turbo, Dall-E2 a MidJurney se základními typy na práci.
Část druhá
„Kde Tě mám?” Kde všude AI najdeme, co dělá, jak pomáhá.
- Ukázka použití AI v praxi-s praktickými ukázkami, nebo videi
- Strojové učení: Ukázka jednoduchého algoritmu strojového učení, jako je například klasifikace obrazů nebo analýza textu.
- Přirozený jazyk: Ukázka aplikace pro rozpoznávání hlasu nebo překlad textu. Ukážeme si, jak „online“ změníme něčí hlas do hlasu známe osobnosti-ukázka vlastního systému.
- Použití AI ve zdravotnictví: Expertní systémy pro diagnostiku nemocí, využití ve farmaceutickém průmyslu a predikce onemocnění.
- Automatické řízení: Ukázka jak funguje autopilot v automobilu nebo jakým způsobem je AI využívána v průmyslu.
- Příklad AI v finanční sféře: Ukázka jak AI bývá využívána při automatizaci finančních transakcí nebo při analýze finančních dat.
- Příklad AI v marketingu: Ukázka jak se AI využívá při personalizaci reklamy nebo při analýze dat z webových stránek
- Přínosy a rizika. „Je to opravdu jenom Excel?“
- Opět něco praktického-tipy na promtování a zadání dalšího domácího úkolu
2. den
Část třetí:
„Promptujeme-AI a I. Umělá inteligence v našich službách.”
- Nasazení v aplikacích a práce na každý den-představení
(testované aplikace upravíme podle dostupnosti a aktuálnosti)
- Práce s chatboty – obecná pravidla
- ChatGPT4 Dall-e 3 program na generování obrázků
- MindJourney
- MS Bing
- CoPilot (až bude dostupný)
- Google BART
- Topaz-upscale
- DeepL-překladač s AI
- Jasper-píše články, blogy, reklamy
- Synthesia-generuje videa
- Descript-dělá transkripci videa
- Beeatoven-generuje hudbu
- Cleavoice-edituje podcasty a vymaže eee, hmmm
- Beautiful.ai-vytváří prezentace
- Využití, praktická zadání a úkoly-společné promtování (účastníci dostanou předpřipravené promty a budeme testovat jejich využití. Postupně se zapojí se svými dotazy a pokusy. BTW, víte, že umí ChatGPT vytvořit prezentaci v Powerpointu?
- Shrnutí a závěr. Zdroje, odkazy
Lektoři
Jakub Vyhnálek
Systémový architekt, který designuje řešení s využitím nejnovějších technologií včetně AI a ML pro startupy ale i vládní organizace v Čechách a zahraničí. Aktuálně pracuje ne projektu inteligentních obrazovek s reklamou s podporou AI do vlaků ČD.
Petr Vyhnálek
Lektor, konzultant s 25letou praxí. V současné době pracuje jako ambasador technologií budoucnosti a jejich zařazením do každodenního života. Je certifikovaným trenérem společnosti Apple a na projektu AI ML spolupracuje, také jako certifikovaný trenér, pro společnost Google.
Otec a syn, kteří doma vedou vášnivé rozhovory o technologiích a jejich využití. Konfrontace praktických zkušeností a náhledů s nadšením pro všechny nové technologie a objevy, které do našeho života vstupují a budou jej v nejbližší době ovlivňovat. Dva protipóly pohledů, které pomohou formovat ten účastníků.
Praktické informace
Jednotlivé body obsahu kurzu jsou informativní a mohou se měnit v závislosti na potřebách účastníků. Kurz probíhá především formou diskuse s účastníky a je kladen důraz na praktické ukázky a cvičení.
Účastníci kurzu by měli mít svoje vlastní počítač a mobilní telefon. Každému účastníku bude v praktické části zapůjčen tablet s nainstalovanými aplikacemi.
Ceník:
Jednotlivec | 15 500 Kč | vypsaný termín a místo, minimum 8 účastníků, maximum 15 |
Úhrada účastníkem | 2 790 Kč | na základě standardní objednávky |
12 710 Kč | je hrazeno z dotačního programu Národního plánu obnovy realizovaného Ministerstvem práce a sociálních věcí www.planobnovycr.cz |
Ceny jsou konečné, bez DPH, společnost není plátce DPH.
Primátorská 296/38, 180 00 Praha - Libeň
IČO: 14202387
Společnost zapsaná u Městskéhou soudu v Praze pod spisovou značkou C 361326
Email: kurzy@todasolution.cz
Telefon: +420 606 790 905
DS: 9jcabga